Dzisiejszym tematem jaki poruszymy na blogu jest jedna z najbardziej znanych dolegliwości: zwyrodnienie kręgosłupa. Co powoduje tą chorobę, jak można jej przeciwdziałać oraz jakie objawy ze sobą niesie?

Przyczyny choroby

Główną przyczyną choroby jest starzenie się organizmu, a doprowadza ona do sytuacji w której brakuje pomiędzy kręgami mazi stawowej. Zupełny zanik mazi powoduje ocieranie kości kręgów o siebie co z kolei doprowadza do bólu i znacznie utrudnia codzienny ruch. Choroba spowodowana jest między innymi następującymi czynnikami: późny wiek, czynniki wrodzone, otyłość i nadwaga, wykonywana praca zawodowa czy brak aktywności fizycznej.

Objawy

Jak już wcześniej napisaliśmy schorzenie prowadzi do bólu kręgosłupa. Początkowo są one w teorii mało uciążliwe natomiast nie powinniśmy ich lekceważyć i od razu reagować. Natężenie bólu spowodowane jest od stopnia zwyrodnienia. Choroba to w głównej mierze promieniste bóle od górnych kończyn do dolnych. Ból pojawia się również przy okazji przepukliny kręgosłupa. Może się nasilać przy wykonywaniu konkretnych ruchów lub nasileniu wysiłku fizycznego. Trzeba zaznaczyć, że choroba jest nieuleczalna więc można ją jedynie spowalniać.

Leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarze dostosowują odpowiednie indywidualne leczenie. Są to następujące działania: leczenie lekami, rehabilitacja ruchowa, dieta odchudzająca (jeżeli pacjent boryka się z nadwagą, ale również w wypadku braku wystarczającej tkanki mięśniowej). Możliwe jest również stosowanie odpowiednich ortez czy gorsetów. W przypadku braku efektów możliwa jest interwencja chirurgiczna, które może spowodować uwolnienie od bólu.

Jak już wcześniej jednym ze sposobów leczenia i zapobiegania jest obniżenie wagi ciała oraz wzmacnianie mięśni. Z naszej strony proponujemy również używanie krzesła dostosowanego do pracy w pozycji siedzącej. Jest to zupełnie inny rodzaj fotela ergonomicznego, które znacząco odciąża kręgosłup przenosząc ciężar pracy na nogi co długofalowo daje bardzo pozytywne skutki. Zatem dbajmy o nasz kręgosłup jak najlepiej potrafimy.

Add to cart