Jedną z kolejnych chorób kręgosłupa jest dyskopatia szyjna. Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości odcinka szyjnego jak i całego kręgosłupa. Nie powinniśmy lekceważyć nawet lekkich bólów tego odcinka, ponieważ może nas to doprowadzić nawet do bezwładu kończyn. Cechą charakterystyczną, która definiuje tę chorobę to patologiczne zmiany w okolicach krążka międzykręgowego, który pod wpływem wielu czynników obniża wytrzymałość oraz sprężystość i elastyczność. Potocznie to schorzenie znane jest jako wypadnięcie dysku odcinka szyjnego.

Przyczyny i objawy

Dyskopatia szyjna może być spowodowana wieloma czynnikami natomiast te najczęstsze to: siedzący tryb życia i niepoprawna pozycja siedzenia w wielu sytuacjach takich jak siedzenie przed komputerem, oglądanie telewizji czy ze złym podparciem odcinka szyjnego lub jego wygięciem. Noszenie ciężkich toreb czy plecaków na jednym ramieniu. Jest to również poniekąd choroba zawodowa takich grup jak ogólnie przyjęci budowlańcy, a w głównej mierze: malarze czy tynkarze. Przyczyna, która się pojawia niemal zawsze przy problemach z kręgosłupem – czyli brak wystarczającej aktywności fizycznej. Niektóra część mająca problem z dyskopatią może mieć podłoże genetyczne, które predysponują do choroby. Początkowe objawy związane z tym schorzeniem to bóle okolic szyjnych, niekoniecznie są to dolegliwości odcinka szyjnego, mogą to być bóle barków czy zawroty głowy. Innymi symptomami są kłucie, drętwienie czy mrowienie, a nawet mdłości. Zatem najlepiej nie lekceważyć objawów i od razu udać się do specjalisty. Zaplanuje on odpowiednie leczenie.

Leczenie

Początkowo chorobę tę leczy się objawowo. W głównej mierze lekami farmakologicznymi takimi jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy rozluźniających mięśnie. Zdarza się, że chorzy noszą kołnierz ortopedyczny, który unieruchamia odcinek szyjny kręgosłupa. Pomocne w walce są spotkania ze specjalistami fizjoterapii w celu rehabilitacji. Kiedy tego typu leczenie nie przynosi zamierzonych efektów są jeszcze możliwości nowoczesnej medycyny w postaci mało inwazyjnych zabiegów. Gdzie w całości bądź częściowo usuwa się uszkodzony dysk.

Profilaktyka

Ciężko stosować się do profilaktyki gdy siedzimy i powinniśmy trzymać wyprostowany odcinek szyjny jak i cały kręgosłup. Są to najczęściej wyrobione latami nawyki złej postawy. Naszą odpowiedzią na tego typu schorzenie jest autorski projekt fotela ergonomicznego, który znacząco zmienia postawę siedzenia przy biurku. Gdzie znaczna część masy ciała nie jest utrzymywana przez kręgosłup tylko jest przenoszona na nogi. Co jest dużo zdrowszym rozwiązaniem dla nas. Zapraszamy do naszego sklepu gdzie mogą Państwo zobaczyć ofertę i do reszty wpisów na naszym blogu!

Add to cart